100 híres (béta)

A Magyar Nemzeti Digitális Archívum művészeti portálja
<< A rovat előző cikkeA rovat következő cikke >>

Díszkancsó és tál Losonczy Antal és Báthory Klára címerével

Eddigi szavazatok száma: 0

Származás: Képíró Ferenc, Kolozsvár, 1548.

Gyűjtemény: Iparművészeti Múzeum, Ltsz.: E 60.14.1-2

Aranyozott ezüst, öntött és trébelt díszítés. A kancsó m.: 106 cm; a tál átm.: 80 cm.

A két darabos „lavabo garnitúra” még jelenlegi, roncsolt állapotában is a 16. századi európai ötvösművészet kiemelkedő alkotásai közé tartozik.

A szokatlanul nagyméretű kancsót zománcozott felirat díszíti; ezt a tál középső részén egy ugyancsak feliratos és évszámos felirat egészíti ki: „Engem csináltatott Losonczy Antal.. 1548.” A pazar ötvösmű eszerint a nagyhatalmú magyar főúr, Losonczy Antal és felesége, Báthory Klára megrendelésére készült 1548-ban.

A díszkancsón több helyen előforduló KF monogram vélhetően a garnitúrát kivitelező ötvös nevének kezdőbetűit jelöli. Ennek alapján a kutatók többsége Kolozsvár jó nevű ötvösét, Képíró Ferencet tekinti a mű mesterének.

Valószínű, hogy a megrendelők a korszak híres személyisége, az akkori esztergomi érsek, Várday Pál (1483-1549) számára készíttették és adományozták ezt a kézmosó garnitúrát. Erre utalnak a későbbi tulajdonosváltozások alkalmát és dátumát jelző adatok, amelyek ismeretében az ötvösmű történetét 1589-től napjainkig tudjuk folyamatosan nyomon követni. Családjának egyik oldalági tagjától 1589. március 4-én Várday Kata örökölte, aki utóbb leányára, Nyáry Krisztinára hagyományozta. Nyáry Krisztina 1624-ben Esterházy Miklós gróf felesége lett, így jutott a darab az Esterházyak fraknói kincstárába.

Alkotó / Alkotás: 
Alkotás
<< A rovat előző cikkeA rovat következő cikke >>