100 híres (béta)

A Magyar Nemzeti Digitális Archívum művészeti portálja
<< A rovat előző cikkeA rovat következő cikke >>

Herceg Esterházy Pál nádor karosszéke

Eddigi szavazatok száma: 0

Származás: Nyugat-Magyarország, 1687-1690 között

Gyűjtemény: Iparművészeti Múzeum; Ltsz.: E 70.1-2

Fenyőfa alap; ezüstözött, domborított sárgarézlemez borítás, trébelt díszítés. A kárpit meggyszínű bársony alapon ezüstszállal és színes selyemfonallal varrott domború hímzéssel díszített. M.: 112 cm, sz.: 53x46 cm.

A magyarországi bútorművészet egyedülálló emlékei herceg Esterházy Pál nádor karosszékei, melyek minden valószínűség szerint már Magyarországon készültek.

A még reneszánsz hagyományokat őrző, nyugodt, kiegyensúlyozott felépítésű, félkörívesen kialakított széktámlán nagyvirágos levelek közé komponálva már a hercegi címer kapott helyet. A négy, hasáb alakú lábat elöl és hátul magasabb elhelyezésben szélesebb, az oldalain pedig alacsonyabb keskenyebb, bimbós leveles díszű összekötők kapcsolják össze. Négyzetes ülőlapja alatti káváján bojtos motívumsor fut körbe. A függőleges kartámasztó hajlított, a vízszintes sima, egyenes.

1687. december 8-án I. Lipót osztrák császár a „Németrómai Szent Birodalom hercege” címet adományozza Esterházy Pálnak, Magyarország nádorának. E rangemelkedésnek köszönhetően a nádor új, kibővített hercegi címer viselésére nyert jogot: a hermelinnel és hercegi koronával „tetézett”, négyosztatú címer középső pajzsát a cím adományozójának, I. Lipót nevének kezdőbetűje díszíti. Azok a kincstári darabok, amelyeken ez a kibővített hercegi címer hangsúlyos, domináns motívumként megjelenik, kivételesen jelentős, méreteikben is igen tekintélyes alkotások. Olyan műtárgyak, amelyek a korszak bármely uralkodói kincstárában is helyet kaphatnának. Ez mondható e karosszékről is, amely az inventáriumok tanúsága szerint egy sajátos garnitúra részét képezte.

Ez a garnitúra eredetileg négy darabból állt: a karosszéket és azonos kialakítású párdarabját két asztal egészítette ki. Az asztalok felületét részben aranyozott ezüstlemezek borították, ugyancsak domborított, azaz trébelt díszítéssel. A garnitúra darabjai kétségkívül egy műhelyben, de nem ugyanabban a műhelyben készültek. A két asztal Augsburgból származott, egyikük mindmáig fennmaradt, így jelenleg is látható a fraknói várban kiállított tárgyak között. A karosszékeket nyugat-magyarországi, vélhetően pozsonyi mesterek készítették az 1680-as évek végén.

Alkotó / Alkotás: 
Alkotás
<< A rovat előző cikkeA rovat következő cikke >>