<< A rovat előző cikke |
Bejczy Antal az 1950-es évek végén Norvégiában, majd az USA-ban tanult. Ekkor kezdett a Marsra történő leszállás kérdésével foglalkozni. 1969-től 32-éven át dolgozott a JET Propulsion Laboratory kutatójaként a nagy távolságú űrutazás témájával. 1997-ben került sor élete fő művének, a Mars-járónak a bemutatkozására. A Sojourner több héten át küldte adatait a Marsról a Földre.
1997. június 4-én ért felszínt a Marson a Pathfinder űrszonda, ebből indult a Sojourner nevű kisautó. Ezt Pavlics vezetésével a korábbi holdjáró alapján fejlesztették tovább, a munkában a magyar Bejczy Antal is részt vett. A marsjármű súlya 11 kg volt, hat, 13 cm átmérőjű kereke egymástól független meghajtást kapott. A Sojourneren működő, 360 fokban látó PAL-optika műszert (Panoramic Annular Lens) Greguss Pál, a Budapesti Műszaki Egyetem NASA-díjas professzora tervezte.
A Mars Pathfinder űrszonda volt a NASA kísérlete, hogy bizonyítsa, lehetséges az alacsony költségű (ember nélküli) utazás és leszállás a Mars felszínén. A hat kerekes „jövevény” 280 mm magas, 630 mm hosszú, 480 mm széles volt, a leszállóegység felső részén helyezkedett el és leszállás után, 1997 július 6-án egy ferde rámpán leereszkedett a Mars felszínére, ahonnan képet küldött a leszálló egységről és a Marsról. A járműbe bizonyos önszabályozó rendszert építettek, mert a Föld és a Mars egymáshoz viszonyított helyzetének függvényében az utasításokat 10-15 perc közötti késleltetéssel hajtotta végre. A gyors adatcserét segítette a fedélzeti rendszer Intel 80C85 8-bites processzora, amely mintegy 100.000 utasítást tudott végrehajtani másodpercenként. A jármű működtetésére egy 0,2 négyzetméteres napelem szolgált. A jármű 1997 szeptember 27-ig sugárzott adatokat, akkor az összeköttetés ismeretlen okból megszakadt.
A Mars Pathfinder misszió költsége 265 millió dollár volt, beleértve elindítását és működés költségeit. A Marsjáró robot kifejlesztésére mintegy 25 millió dollárt költöttek.
Bejczy Antal tanácsadóként részt vett a 2003-ra tervezett Mars expedíció járművének a tervezésében is.
<< A rovat előző cikke |
Címkefelhő
TÁMOGATÓINK
Köszönjük a támogatást!
Kapcsolat
Email: info@mandarchiv.hu
Postacím: 1021 Bp, Budakeszi út 51/e
Telefon: (+36 1) 394-1322