100 híres (béta)

A Magyar Nemzeti Digitális Archívum művészeti portálja
<< A rovat előző cikkeA rovat következő cikke >>

Gestetner Dávid

Eddigi szavazatok száma: 0

Gestetner Dávid, feltaláló (Csorna, 1854. március 20. - London, 1939. március 18.)

Gestetner Dávid az irodai sokszorosító technika forradalmasítója, a stencilgép feltalálója. Az elemi iskolát szülővárosában, Csornán járta ki, később nagybátyja soproni üzletében hentesinasként dolgozott. A féktelen kalandvágyáról elhíresült feltaláló alig töltötte be 17. életévét, amikor

Elhagyta Magyarországot; a császárvárosba ment szerencsét próbálni. Egy ideig a bécsi értéktőzsdén dolgozott, de a végeláthatatlan papírhegyeket látva hamar alábbhagyott kezdeti lelkesedése. Gondolt egy merészet, és áthajózott Amerikába. A „korlátlan lehetőségek hazájában” azonban nem találta meg számítását: alkalmi munkákból, utcai árusítóként élt. Műszaki tehetségét végül Londonban bontakoztatta ki. Az 1880-as évek elején benyújtotta első szabadalmát, a „kerekes tollat” (cyclostyle pen). 

A találmány tulajdonképpen egy tollszárra erősített, apró fogazatú kerék. Ha hagyományos toll helyett ezzel a szerkezettel írunk, akkor a kerék mentén a papír perforálódik, így egy speciális nyomó forma jön létre. Ha pedig a „nyomó forma” alá papírt helyezünk, és a festékező hengert végiggörgetjük a perforált felületen, akkor az alsó, vagyis a tiszta papíron megkapjuk az írás másolatát.

A sokszorosítás – a papír gyenge minőségének köszönhetően – nem volt igazán tökéletes, ezért Gestetner hozzáfogott a papír szilárdságának vizsgálatához. Élénk emlékképe volt arról, hogy utcai árusként elvarázsolta egy távol-keleti legyező-árus portékája, a hosszúszálú rostokból, viasszal bevont „kite” papír, amit papírsárkányok készítésénél is használnak. A felidézett emlék hatására „japán papírt” kísérletezett ki, ami növényi rostokból készült, tapintásra selymes, ennek ellenére igen tartósnak bizonyult. Az ilyen típusú papírral már 1200 másolatot tudtak előállítani óránként. A maximum példányszám akár a 10 000 darabot is elérhette, mindezt egyetlen formával.

A sikeren felbuzdulva megalapította a Gestetner Cyclograph Company-t. A találmány egyszerűbb használhatósága érdekében egy kis, fakeretes készüléket is tervezett, hogy megkönnyítse és szabályozza a sokszorosítást. A készüléket tulajdonképpen a stencilgép ősének tekinthetjük. A várt siker azonban elmaradt, hiába járta be fél Európát a találmányával. Vállalkozói vénájának és a találmányba vetett hitének köszönhetően addig-addig tökéletesítette szerkezetét, amíg a forgalom rohamos léptekkel nem növekedett. Az „automatic cyclostyle” néven forgalmazott stencilgép egy szempillantás alatt gazdag emberré tette. A vállalat irányítását később a fia vette át. A napjainkban is működő Gestetner Holding vállalat fő profilja a digitális irodai sokszorosítógépek és rendszerek gyártása és forgalmazása.

Alkotó / Alkotás: 
Alkotó
<< A rovat előző cikkeA rovat következő cikke >>