100 híres (béta)

A Magyar Nemzeti Digitális Archívum művészeti portálja
<< A rovat előző cikkeA rovat következő cikke >>

Richter Gedeon

Eddigi szavazatok száma: 0

Richter Gedeon, gyógyszerkutató (Ecséd, 1872. június 23. – Budapest, 1944.december 30.)

Jómódú családban nevelkedett, apja földbirtokos volt. Középiskolai képesítéssel gyógyszerész gyakornokként tanult tovább, és 1893-ban a kolozsvári egyetemen szerzett gyakornoki végbizonyítványt. Az 1893-94-es tanévben beiratkozott a budapesti Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karára, majd átiratkozott az egyetem Orvostudományi Karára, ahol gyógyszerészi képzés is folyt. 1895 júliusában gyógyszerészi oklevelet kapott.

Az önálló gyógyszertár nyitásához törvényben előírt gyógyszerészi gyakorlatot Szolnok, Miskolc, Beregszász és Ótátrafüred patikáiban töltötte le. Szükségesnek tartotta azonban a szakma nemzetközi fejlődésének megismerését is, ezért 1897-ben külföldi tanulmányútra indult. A következő négy év alatt német, angol, olasz és francia gyógyszertárakban dolgozva megismerkedett a korszerű kisüzemi gyógyszer előállítás technológiáival, és széleskörű nyelvismeretre tett szert.

1901-ben tért vissza Magyarországra, ekkor megvásárolta Budapesten az Üllői út 105. sz. alatt működő 907-es számú „Sas” patikát, itt kezdte meg önálló gyógyszerészi tevékenységét. A „Sas” patika laboratóriumában galenikus gyógyszerek mellett az endokrin mirigyek hormonjait tartalmazó kivonatok előállításával is foglalkozott. A Magyarországon gyártott első organoterápiás készítmény a Richter saját eljárásával készített, természetes adrenalint tartalmazó „Tonogén” volt.

Az egyre elismertebb és sikeresebb tevékenység bővítése érdekében gyógyszergyár létesítését határozta el. 1904-ben engedélyt kapott az állati szervek vágóhídi begyűjtésére. 1906-ban megvásárolta a budapesti Cserkesz utca 63. számú telket, és az 1907 júliusában kiállított gyógyszergyártási iparengedély birtokában itt indította meg az első magyar gyógyszergyárat, amelynek „Richter Gedeon Vegyészeti Gyár” lett a neve. A gyár berendezései a kor technikai színvonalának megfelelőek voltak és kutató, elemző laboratórium is tartozott az üzemekhez. Richter Gedeon és munkatársai az orvostudomány minden ágának fejlődését figyelemmel kísérve, új gyógyszerek és gyártási eljárások egész sorát dolgozták ki. Kezdetben a „Hormogland-Richter” márkanéven forgalomba kerülő organoterápiás készítmények voltak jelentősek, később megjelentek a termékskálán a standard galenikus gyógyszerek és a szintetikus termékek, valamint a vitaminok is. A galenikus anyagok között a legjelentősebbek a szívgyógyászatban alkalmazott digitálisz és a szülészetben fontos anyarozs kivonatok voltak.

Az 1930-as években létrehozott új kutató laboratóriumban kidolgozták a korábban természetes anyagokból izolált szteroid hormonok félszintetikus gyártását.

1941-ben megoldották az első szintetikus ösztrogén hormon – a stilbestrol – előállítását.

Richter Gedeon rövid idő alatt öt kontinenst átfogó ügynöki hálózatot épített ki, és tíz külföldi leányvállalatot alapított (Anglia, Argentína, Belgium, Egyiptom, Jugoszlávia, Lengyelország, Olaszország, Mexikó, Románia, Törökország helyszínein).

A II. világháború ideje alatt az antiszemita politika törvényei következtében Richter Gedeonnak át kellett szerveznie a részvénytársaságot, le kellett mondani tulajdonosi jogairól, sőt 1942-től a gyárból is kitiltották. Megbízható munkatársai segítségével otthonából irányította a gyárat. 1944. december 30-án a Duna-parton ölték meg a nyilasok.

Alkotó / Alkotás: 
Alkotó
<< A rovat előző cikkeA rovat következő cikke >>