<< A rovat előző cikke | A rovat következő cikke >> |
Fontos ipari növény. A lenolaj az egyik legismertebb száradó növényi olaj, amely számos iparágnak fontos alapanyaga, széleskörűen felhasználható a festék- lakk-, textil-, nyomda- és gyógyszeripar területén. Mellékterméke abraktakarmány (lenmagpogácsa- vagy dara). Vetésterülete: 800-1000 hektár, termésmennyisége: 1,2 tonna/hektár.
Az olajlen fajták megválasztásánál a betakarítási munkák széthúzása érdekében a tenyészidő hosszát érdemes figyelembe venni. Érésben négy fokozat különböztethető meg: zöldérés, korai sárgaérés, késői sárgaérés, teljes érés. Az olajlent a késői sárgaérésben kell aratni, mert később már nagy lehet a pergési veszteség.
Olajlen nemesítéssel foglalkozó kutatóintézet a szegedi Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft., Szeged.
Az 1940-50-es években Magyarországon mintegy 30 000 hektáron termesztettek olajlent. Az utóbbi években az olajlen termesztése, feldolgozó ipari igények hiánya miatt gyakorlatilag minimálisra csökkent. A kutatóintézet olajlen fajtái iránt külföldön jelentősebb az érdeklődés. Az ott minősített és termesztett fajták igazolják az Intézet olajlen nemesítési és fajtafenntartási programjának a létjogosultságát. Az olajlen kutatások célja, hogy a nemesített fajták itthon és külföldön egyaránt versenyképesek legyenek a termőképesség, a betegségekkel szembeni rezisztencia, az állomány kiegyenlítettség, a szárszilárdság, a mag olajtartalma és minősége tekintetében.
1980 óta 18 fajta kapott elismerést, külföldön, illetve Magyarországon, melyekből 6 fajta a jelenlegi kínálatot adja.
<< A rovat előző cikke | A rovat következő cikke >> |
Címkefelhő
TÁMOGATÓINK
Köszönjük a támogatást!
Kapcsolat
Email: info@mandarchiv.hu
Postacím: 1021 Bp, Budakeszi út 51/e
Telefon: (+36 1) 394-1322