<< A rovat előző cikke | A rovat következő cikke >> |
Bródy Imre, mérnök, feltaláló (Gyula, 1891. december 23. - Auschwitz, 1944. január)
Az első volfrám szálas izzólámpák döntő előrelépést jelentettek Edison szénszálas lámpájához képest, de a fejlesztés tovább folyt az energiatakarékosság jegyében. Az izzólámpa nitrogén-argon gáz töltése, a spirális, majd a kettős spirál izzószál tovább javította a hatásfokot. A hagyományos volfrám izzó fejlesztésének utolsó jelentős állomása Bródy Imre kripton töltésű lámpája.
Bródy a budapesti tudományegyetemen szerzett matematika-fizika tanári oklevelet. 1918-ban gázok fizikai-kémiai jellemzőiről írt tanulmányával doktorált. Budapesten egyetemi tanársegéd volt, majd Göttingenben, Max Born mellett elméleti fizikával, a fizika akkori legújabb szakterületével, kvantummechanikával foglalkozott. Alaptudományi kutatásait ipari fejlesztéssel cserélte fel, amikor 1923-ban az Egyesült Izzólámpa és Villamossági Rt. (Tungsram) kutatólaboratóriumának munkatársa lett. Feladata az izzólámpák tökéletesítése volt. Elméleti úton kimutatta, hogy a lámpákban nitrogén és argon helyett nagyobb molekulasúlyú védőgázt célszerű alkalmazni, amely csökkenti a szál párolgását, nagyobb izzási hőmérsékletet tesz lehetővé, és ezzel 15-20 százalékkal javítja a hatásfokot. A cég a kripton izzót 1930-ban szabadalmaztatta.
A kísérleti izzók igazolták Bródy elméleti számításait, de problémát okozott a kripton rendkívül magas ára. A levegőben csupán egy milliomod résznyi kripton van, kiválasztása nagyon költséges volt, egy liter gáz egy autó árába került.
Bródy 1934-ben Polányi Mihállyal közösen kidolgozta a kripton kiválasztásának gazdaságos technológiáját. Szabadalmuk fizikai alapja a levegőt alkotó gázok egymástól eltérő forráspontja. A levegő alacsony hőmérsékleten történő cseppfolyósításával elkülöníthetők a különböző összetevők. Eljárásukkal sikerült elfogadható áron kiválasztani a kriptont. A gyártási költséget kisebb térfogatú, karcsú burával csökkentették, amely csak az izzószál közelében nagyobb átmérőjű. Ez a búra adja meg a kripton izzó jellegzetes gomba formáját. 1937-ben kezdődött a Tungsram-kripton izzók sorozatgyártása.
Bródyt és családját származása miatt 1944-ben deportálták. Feltehetően 1944 decemberében, az auschwitzi koncentrációs táborban halt meg. Találmánya napjainkig a legjobb hatásfokú hagyományos izzólámpa.
<< A rovat előző cikke | A rovat következő cikke >> |
Címkefelhő
TÁMOGATÓINK
Köszönjük a támogatást!
Kapcsolat
Email: info@mandarchiv.hu
Postacím: 1021 Bp, Budakeszi út 51/e
Telefon: (+36 1) 394-1322