<< A rovat előző cikke | A rovat következő cikke >> |
Már évezredekkel ezelőtt mind keleten, mind nyugaton termesztették, az egyik legrégebbi kultúrnövényünk. Az árpa géncentruma a termékeny félhold vidéke, de igénytelensége és nagy tűrőképessége miatt már az újkőkor óta termesztik Európában is. Az árpáról már Kr. e. 7000 környékéről is vannak adatok, a legfontosabb gabona volt az ókori Egyiptomban és Görögországban, de a Római Birodalom területén is. Fontos volt a Szentföldön a bibliai időkben és Tibetben is. Itt az árpaszemeket ma is homokkal összekeverve forrósítják, majd kiszitálják, megmossák, a napon megszárítják, végül lábbal addig tapossák, míg leválik a héja. Úgy tartják, hogy így, hidegen fogyasztva, az árpa fizikai erőt ad.
Az árpa az északi hűvös, csapadékos tájakat kedveli. A malomipar hántolt árpát és árpagyöngyöt készít belőle, de a sör-, whisky- és a malátagyártás alapanyagául is szolgál. Kenyér és takarmánygabona is, a világon mintegy 90-95 millió hektáron termesztik. Ezzel a termőterülettel a gabonafélék között a negyedik helyen áll. Takarmányozás céljára főleg őszi árpát termesztenek. A tavaszi árpa jelentős hányadát a söripar használja. Emberi fogyasztásra az árpagyöngy szintén tavaszi árpából készül.
A hazai nemesítés célkitűzése: a termőképesség és termésbiztonság fejlesztése, a szárszilárdság és télállóság egyidejű javításával. A nemesítésnél fontos szempont a beltartalom javítása, a betegség- rezisztencia fokozása, továbbá a tenyészidő rövidítése. A köztermesztésbe kerülő fajtákkal szemben ma már elemi elvárás a gyorsan változó környezethez való minél szélesebb körű alkalmazkodó képesség megléte, aminek következtében stabil, évjárati hatásokat toleráló nagy termőképességű fajták előállítását vesszük célba.
A hazai sörárpa nemesítés első jelentős eredménye az 1877-ben előállított Hanna fajta volt.
Nemesítéssel foglalkozó kutatóintézetek:
1.) Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft.
Nemesített tavaszi árpa fajta: GK Habzó; Nemesített őszi árpa fajták: GK Stramm, GK Judy
2.) Debreceni Egyetem AGTC KIT Karcagi Kutatóintézet
Az őszi árpa nemesítésnek régmúltra visszatekintő hagyományai vannak. Az intézetben nemesített kalászos gabonák nemesítésének egyik nagyon fontos célja az alkalmazkodás fokozása a Nagykunság szélsőséges klimatikus- és talajadottságaihoz,
Őszi árpából a jelenlegi 4 államilag minősített fajta: Kunsági-2 (1996), KG Puszta (2002), KG Konta (2008), KG Apavár (2011).
A fenti képen őszi árpa látható.
<< A rovat előző cikke | A rovat következő cikke >> |
Címkefelhő
TÁMOGATÓINK
Köszönjük a támogatást!
Kapcsolat
Email: info@mandarchiv.hu
Postacím: 1021 Bp, Budakeszi út 51/e
Telefon: (+36 1) 394-1322