<< A rovat előző cikke | A rovat következő cikke >> |
Hanaman Franjo (Ferenc) mérnök, feltaláló (Drenovce (Drenovci, Horvátország), 1878. június 30. - Zágráb, 1941. január 23.)
Hanaman és feltaláló társa, Just Sándor (Alexander) energiatakarékos volfrám lámpája tette lehetővé a villanyvilágítás széleskörű elterjedését. A volfrám lámpa több mint száz éves korszakát csak most zárják le a kisülő- és a LED lámpák.
A horvát családból származó Hanaman a Magyarországhoz tartozó Horvátországban született, horvát anyanyelve mellett beszélt magyarul is, keresztnevét Magyarországon a magyar Ferenc formában írta. Középiskolai tanulmányait a Zimonyi Reálgimnáziumban végezte, majd a Bécsi Műszaki Főiskolán szerzett mérnöki diplomát.
A Bécsi Egyetem Analitikai Kémia Tanszékén tanársegédként együtt dolgozott Justtal, és közösen nyújtották be első volfrámlámpa szabadalmukat 1903-ban. Munkásságukat 1904-től Budapesten, az Egyesült Izzólámpa és Villamossági Rt. kutató laboratóriumában folytatták, a gyártási eljárásra 1905-ben kaptak szabadalmat. Ez az úgynevezett szubsztrakciós eljárás volt, szénszálat izzítottak volfrám oxiklorid gőzben. A folyamat során a szálban a szenet volfrám fém váltotta fel.
A szubsztrakciós technológiát 1909-től szálsajtolás, majd a General Electric Coolidge-féle porkohászati, kovácsolási és dróthúzási módszere váltotta fel. Hanaman az új eljárás tanulmányozására az Egyesült Államokba utazott. Visszatérve Európába német izzólámpa gyárak tanácsadója volt. Érdeklődése egyre inkább a volfrám szál és általában a fémek kristályszerkezetének vizsgálata és tudatos alakítása felé fordult. A Berlin-Charlottenburgi Műegyetem vaskohászati intézetében, majd az első világháború alatt Bécsben az Aerotechnisches Arsenalban szerkezeti anyagok fejlesztésével foglalkozott. 1915-ben cerium-réz ötvözetekről írt disszertációjával szerzett egyetemi magántanári fokozatot.
A háború után visszatért Zágrábba, ahol egy gépgyár vezetője volt, majd a Zágrábi Műegyetem szervetlen kémia és metallurgia professzorának nevezték ki, 1924-25-ben az egyetem rektora volt. Emellett a metallurgia és metallográfia kiemelkedő tudósaként is ismert.
<< A rovat előző cikke | A rovat következő cikke >> |
Címkefelhő
TÁMOGATÓINK
Köszönjük a támogatást!
Kapcsolat
Email: info@mandarchiv.hu
Postacím: 1021 Bp, Budakeszi út 51/e
Telefon: (+36 1) 394-1322